dodaj do ulubionych   |   strona główna  
 

  |   NOCLEGI   |   INFORMATOR   |   WYCIĄGI NARCIARSKIE   |   KONTAKT    |

   


Ciekawe miejsca

Gdzie na wycieczkę?
Trasy spacerowe w terenie oznakowane są kwadratem o wymiarach 10 x 10 cm, przeciętym przekątną dzielącą go na dwa trójkąty, przy czym dolny trójkąt może mieć różną barwę ( czerwoną, zieloną, żółtą, itp. ) natomiast górny jest zawsze biały.


Wodospad Kamieńczyka - najwyższy wodospad Karkonoszy, 846m. n. p. m. składający się z trzech kaskad, utworzony przez potok wypływający ze zboczy Hali Szrenickiej. Wysoki na 27m, spada wprost do Wąwozu Kamieńczyka, który ciągnie się na długości 100m, a jego skalne pionowe ściany w niektórych miejscach są wysokie na 20-30m. Jedną z ciekawostek jest sztucznie utworzona jaskinia nosząca nazwę "Złota Jama", która mieści się w środkowej kaskadzie wodospadu, a w swoich wnętrzach kryje skupiska ametystów. Zarówno w sezonie letnim jak i zimowym pod wyznaczone miejsce można dojechać zaprzęgiem konnym - resztę drogi należy pokonać pieszo. Przy wodospadzie znajduje się schronisko "Kamieńczyk" oraz szałas "Sielanka", w  których oferta gastronomiczna zadowoli niemalże każdego.


Wodospad Szklarki znajduje się przy trasie prowadzącej z Jeleniej Góry do Szklarskiej Poręby. Położony na wysokości 520m n. p. m. na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego w środkowej części Wąwozu Szklarki, jest drugim co do wielkości wodospadem Polskich Karkonoszy -jego wysokość to ponad 13m. Tuż przy  samej "Szklarce" znajduje się schronisko "Kochanówka", w którym można nabyć pamiątki oraz zrobić sobie zdjęcie z bernardynem. Droga prowadząca do wodospadu jest przystosowana dla ludzi niepełnosprawnych.


Zakręt Śmierci  położony na wysokości 755m n. p. m. na trasie Szklarska Poręba - Świerardów Zdrój, ma prawie 180 stopni i swą nazwę zawdzięcza nieostrożnym kierowcom.
Ze skalistych zboczy Czarnej Góry roztacza się przepiękna panorama Karkonoszy, którą warto zobaczyć.


Śnieżne Kotły leżą między Łabskim Szczytem (1471 m n p m.), a Wielkim Szyszakiem (1509 m n p m.) i składają się z Wielkiego oraz Małego Kotła. Głębokie na 200 metrów stanowią ścisły rezerwat Karkonoskiego Parku Narodowego. Nad kotłami znajdują się tarasy widokowe oraz stacja przekaźnikowa, która wcześniej służyła jako schronisko górskie.
W dolinie kotłów znajdują się trzy stawy,  oraz schronisko a szlak tam prowadzący zimą ze względów bezpieczeństwa (strome urwiska-częsta przyczyna schodzących lawin) jest zamknięty. Jest też coś dla miłośników wspinaczki - po wcześniejszym uzgodnieniu i zezwoleniu Karkonoskiego Parku Narodowego urwiska Śnieżnych Kotłów mogą stanowić dla nich nowe wyzwanie.


Hala Szrenicka położona na wysokości 1150-1300 m n. p. m. to świetny punkt widokowy. Jest doskonałym miejscem dla narciarzy i snowboardzistów. Dostać się na nią można kolejką linową (dwuosobowe krzesełka). Na szczycie znajduje się prywatne schronisko "Na Szrenicy"
oraz Obserwatorium Meteorologiczne. Stąd też prowadzi wiele szlaków, z których dotrzemy do wspomnianych wcześniej Śnieżnych Kotłów.
 


Łabski Szczyt położony na wysokości 1471 m n. p. m. jest jednym z najbardziej charakterystycznych szczytów Karkonoszy. Przez szczyt przebiega granica polsko-czeska Mieści się tu znane wszystkim turystom schronisko  o podobnej nazwie "Pod Łabskim Szczytem" oraz wyciąg orczykowy.